Temmuz’da Yürürlüğe Girecek: O Ürünlerin Hepsine Yüzde 10 Zam Yapılacak

AKP iktidarının hatalı para politikaları nedeniyle çöken Türkiye ekonomisinde toparlanma süreci için fatura vatandaşlara çıkarılmaya devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birçok vergi kaleminde değişikliğe giderken, son düzenlemenin kitap ve dergi gibi süreli yayınlara yönelik olacağı öğrenildi.

KİTAP VE DERGİLERDEN KDV ALINACAK

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vergi paketinde, kitap ve süreli yayınların tesliminde uygulanan KDV istisnası kaldırılıyor. Kitap ve süreli yayınlarda % 0 olan KDV’nin % 10’a çıkarılması planlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayında Meclis’e gelmesi planlanan vergi değişikliklerine ilişkin pakette kitap ve dergi gibi süreli yayınlara ilişkin KDV eklenmesinin kabul edilmesi halinde, tüm kitap ve dergi ücretlerine minimum yüzde 10 zam yapılacağı tahmin edilmekte.

Türkiye’de kitap ve dergi okuma alışkanlığını artırmak amacıyla bugüne kadar bu tür ürünlerde herhangi bir vergi kesintisine gidilmiyor ve satış bedeli, yayınevleri, dağıtıcılar ve yazarlar arasında paylaştırılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir