Finlandiya’nın eski başbakanı Sanna Marin Almanya’da

2019-2023 yılları arasında Finlandiya’nın başbakanı olan 38 yaşındaki Sanna Marin, Holokost anıtı ziyaretinin de dahil olduğu bir Almanya gezisi gerçekleştirdi.

Fotoğraflar arasında kentin 2005 yılında açılan Katledilen Avrupa Yahudileri Anıtı da yer alıyor.

Kentte bulunduğu sırada Almanya Sağlık Bakanlığı’nı da ziyaret etti.

Gezi, Sanna’nın geçen eylül ayında siyaseti bırakıp Tony Blair Enstitüsü’ne katılmasının ardından geldi.

Finlandiya Sosyal Demokratlarının lideri olan Sanna, görevde olduğu dönemde, ülkenin en genç başbakanıydı ancak bu rekor artık kırıldı.

Yayınlandığı günden bu yana geçen 20 saatte 61 bin beğeni ve 820 yorum alan fotoğraf serisine Marin, “Berlin” diye yazdı ve siyah kalp emojisi koydu.

Ziyareti, Marin’in savaştan zarar gören Ukrayna’ya yaptığı ziyaretten birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Eski Başbakan, Mart 2022’de savaşın başlangıcında yaklaşık 500 Ukraynalının toplu katledildiği Bucha’ya gitti.

Patlamamış mayınları temizlemek için dünya çapında çalışan HALO Trust ile birlikte şehirdeydi. Marin, Ukrayna’da Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana yaklaşık 19.000 patlayıcının etkisiz hale getirildiğini söylüyor.

Finlandiya’nın başbakanı olarak Marin, Avrupa’nın en genç liderlerinden biriydi ve ülkesinin resmi olarak NATO’ya katılmak için yaptığı başarılı başvuru sürecini yönetti.

Siyasetten istifa ettiğini açıklayan Marin, Finlandiyalı yayıncı YLE’ye “harekete geçme zamanının” geldiğini söyledi ve “Yeni bir göreve adım atmaya can atıyorum. Ayrıca bunun tüm Finlandiya’ya fayda sağlayabileceğine inanıyorum.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x