“Faiz Geliri, Vadeleri Uzattı”

Halk TV’de Ekrem Açıkel’in sunduğu “Ekrem Açıkel ile Halkın Haberi” programında bankların yüksek mevduat faizleri ele alındı. Açıkel, “Akılcı iktisat bilimine uygun doğruları yapmadığınızda, şimdi dünya kadar faiz artışı bile yeterli olmuyor. Yaşananlar, herkesin mevduata yönelerek bu faizi bir daha bulamayacağını düşündüğü eleştirisi yapıldı. “Bu faizi kaçırmam lazım diyen Ekrem Açıkel, öyle arttı ki faizler! Ne ev alacağım ne araba alacağım piyasa zaten satışları bıçak gibi kesmiş durumda. Durum böyle olunca yatır paranı mevduata bir yıl oturduğun yerde tatilini yap, aksın para.”

Zamanında yapmadığınız faiz artışı Türkiye’yi şimdi bu duruma getirdi. “Bu faizi bir daha bulamam manşetimiz bu” diyen Açıkel şöyle devam etti: Çok önemli vadedeki artışı, mevduat faizlerindeki uzamayı vatandaşın tercihini BDDK raporlarından anlatacağım size. Türk lirasına yüksek faiz! işte baktığınızda Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 tuttu, bankalarda yüzde 52 yüze 53’e kadar faiz var. Bu faizlerden yararlanma istedği arttı. Ev araba almıyorlar elinde sıcak parası olan mevduata faize yatırıyor. Yerli yatırımcı bu faizi kaçırmamayım diyerek genelde biliyorsunuz faizler 32 güne kadar yatırılırdı şimdi 1 yıla kadar uzattılar.

BDDK verileri bu değişimi ortaya koyuyor. 3 ay vade en çok tercih edilen şu anda 90 günün üzerinde tercih oranı vadeli mevduatlarda yüzde 32 oranına ulaşmış. Toplam faize bağlanan para. Bir yıl vade giderek yükseliyor normalde yüzde 3’lerdeymiş Türkiye’de son iki ayda yüzde 5’lere gelmiş bir yıllık vadeye yatırılan mevduat. Ve bir aylık vade genelde 32 gündür oradaki oranda ise düşüş devam ediyor. Tercih oranı yüzde 13’lerde kalmış. Peki ortalama vade bugünlerde bu yüksek faizde insanlar ne kadar vadede tutuyor parasını? Tüm hesapların ortalaması 99 güne çıkmış durumda. İnsanların genel algısı bir daha bu faizi bulamam paramı harcamamayım vadede tutayım paramdan kar alayım diyor.

Son durumu somut rakamlarla anlattığımda bana hak vereceksiniz diyen Ekrem Açıkel şöyle devam etti, 1 milyon lira param var diyelim yerli sıfır bir otomobili bu parayla alabilir miyim? diye soran Açıkel bu parayla alır dedi ve bu parayla araba almıyorum faize yatırıyorum 32 gün vadede yüzde 52’lerde oran aylık getirisi 42 bin lirayı aşıyor. Aynı şekilde 1 milyon lira 92 gün vadede yüzde 52 oranla aylık getirisi 121 bin lira getirisi var ve yine aynı 1 milyon lirayı 365 gün yani bir yıllık faiz mevduatına yatırdığınızda bir yıllık faiz oranı yüzde 52 ile bir yılda 507 bin lira getiri sağlıyor. Bu paraların 1 milyonluk ana paraya göre hesap edildiğini düşünürseniz ilave edin 3 milyon lira, 5 milyon 10 milyon lira yatırdığınız zaman nasıl bir gelir olacak? diye sordu.

Zamanında akılcı iktisat bilimine yakışan doğruları yapmadığınız zaman şimdi dünya kadar faiz arttırdınız kifayet etmiyor, ve yaşananlar! Herkes mevduata doğru bu faizi bir daha bulamam diyerek gidiyor.

Halkbank’tan Ayhan Bora Kaplan’a 550 milyon TL kredi

“Bankalarda bunlar yaşanıyor bir de kamu bankalarımız var biliyorsunuz. Gazeteci Timur Soykan yine büyük bir habere imza attı. Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında, esnafımıza yardım için kurulan Halkbank’ın nasıl tuhaf şirketlere eşe dosta nasıl kredi verdiği ve bankanın bir anlamda içinin nasıl boşaltıldığını ortaya koydu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir